בניית אתר אינטרנט בוורדפרס נותנת לך שליטה על האתר

בניית אתר אינטרנט לעסק: למה עדיף וורדפרס?

החלטה על בניית אתר אינטרנט לעסק היא החלטה חשובה. היא מקדמת אותך לקראת בניית הנכס הדיגיטלי העיקרי של העסק שלך. לא בכדי, ניתן לאתר האינטרנט תואר "הבית הדיגיטלי" של העסק. כשחושבים על זה קצת לעומק, ההשקעה בנכס דיגיטלי לא שונה מהשקעה בנכסים אחרים. הערך שלו יכול לעלות עם השנים ולהניב תוצאות מרשימות עבור העסק שלך. ובדיוק משום כך חשוב שאתר האינטרנט יהיה בבעלותך ובשליטתך המלאה. מה הקשר בין יצירת נכס דיגיטלי לעסק לבין בניית אתר אינטרנט על מערכת וורדפרס? התשובה פשוטה וממתינה לך בהמשך.

בניית אתר על מערכת קוד פתוח נותנת לך שליטה מלאה

כשמדובר בנכסים מה ההעדפה שלך? שכירות או בעלות? השקעה לטווח קצר או ארוך? השאלות האלה נשמעות מאוד כלליות ולא קשורות לתחום של בניית אתרים אבל למעשה הן קשורות מאוד.

כדי להבין את השורה התחתונה צריך להתחיל, כמו תמיד, מההתחלה.

בעבר, בניית אתר אינטרנט נעשתה על ידי מתכנתים ששלטו בשפות תכנות ובנו את הקוד של האתר. אמנם האתר היה מותאם באופן מלא ללקוח אבל עלויות הפיתוח היו גבוהות והמשתמש היה תלוי מאוד במפתח.

כיום, הקמת אתר אינטרנט מתבצעת לרוב על מערכות שמיועדות לבניית אתרים ונקראות מערכות לניהול תוכן (CMS – Content Management System). בעיקרון, תפקידה של מערכת לניהול תוכן הוא לגשר בין הקוד של האתר לבין המשתמש, שלא שולט בהכרח בשפות התכנות.

אפשר לבצע אבחנה כללית בין מערכות ניהול תוכן שבנויות בקוד פתוח לבין מערכות בקוד סגור. למה בעצם הכוונה?

וורדפרס, למשל, היא תוכנת קוד פתוח, שמעניקה גישה מלאה לכל אדם שמעוניין לפתח ולשפר את הקוד שלה. למעשה, התוכנה היא יצירה שיתופית של קהילת מפתחים מכל העולם. המשמעות המעשית היא שליטה מלאה על אתר האינטרנט.

מערכת וורדפרס היא הפופולרית ביותר לבניית אתרים

נכון להיום, וורדפרס היא המערכת לניהול תוכן הפופולרית ביותר בעולם. לפי נתונים מעודכנים, נתח השוק של מערכת וורדפרס הוא מעל 60% מתוך כל המערכות לניהול תוכן (מקור: אתר w3techs.com). חכמת ההמונים לא טועה!

וורדפרס היא המערכת הפופולרית ביותר לבניית אתרים
מקור: אתר brounbox.net.au

בניגוד לוורדפרס שהיא מערכת בקוד פתוח יש פלטפורמות לבניית אתרים בקוד סגור. המשמעות היא שהקוד של אתר האינטרנט לא חשוף ללקוחות ונמצא בשליטה הבלעדית של החברה המפתחת. דוגמה מוכרת לחברה מסוג זה היא חברת WIX אך יש חברות רבות שמציעות מערכות דומות. במודל מסוג זה החברות מציעות גם שירותי אחסון, דומיין ושירותים נוספים.

מהם השיקולים החשובים עבורך בבניית אתר אינטרנט?

  • בעלות ושליטה מלאה. המשמעות העיקרית של בניית אתר אינטרנט על מערכת וורדפרס היא שהאתר בבעלותך ובשליטתך המלאה. כפי שכבר אמרנו, האתר הוא הנכס הדיגיטלי החשוב ביותר של העסק שלך ולכן כדאי לתת משקל רב לעובדה זו. המצב שונה משמעותית בהקמת אתר אינטרנט על פלטפורמת פיתוח סגורה. תכולת האתר היא אמנם שלך (תוכן, קבצים שהעלית וכד') אבל העיצוב והאתר עצמו לא בבעלותך.
  • נוחות וקלות שימוש. מערכת וורדפרס ידידותית למשתמשים ואין צורך ברקע טכני להפעלת האתר. בנוסף, המערכת תומכת בניהול תוכן בצורה טובה ולכן מתאימה מאוד לניהול בלוגים. בפלטפורמות בקוד סגור השימושיות תלויה באופי המערכת הספציפית שאותה חברה פיתחה.
  • מעבר חופשי בין חברות אחסון. בניית אתר אינטרנט על מערכת וורדפרס משמעה שאין "חתונה קתולית" עם אף חברת אחסון. אם השירות או המחיר בחברת אחסון מסוימת לא מספיק טובים עבורך אפשר תמיד לעבור לחברת אחסון אחרת. אתר אינטרנט שנבנה על מערכת בקוד סגור כפוף לשינויי מדיניות ומחירים של החברה המפתחת. בנוסף, אם החברה לא תמשיך לפעול, מסיבה כזו או אחרת, לא יהיה גורם שימשיך לתת שירות לאתר. חשוב לדעת שהעברת אתר אינטרנט מפלטפורמה סגורה למערכת בקוד פתוח עלולה להיות משימה מורכבת. יש מקרים שבהם אפילו עדיף להקים את כל האתר מחדש.
  • גמישות לשינויים ושדרוגים. מערכת וורדפרס מאפשרת לבצע שינויים בקלות ויש שפע של תוספים שפותחו עבורה, רבים מהם בחינם. אתר שנבנה במודל קוד סגור כפוף למגבלות המערכת שפיתחה החברה ולמבחר התוספים שהיא מציעה ללקוחות. אם שאלת את עצמך מה זה תוסף אז הנה הסבר קצר. כולנו מכירים ומתקינים אפליקציות בטלפון, נכון? תוסף הוא מעין אפליקציה שמתקינים על התוכנה במטרה לקבל כלים ויכולות נוספות באתר האינטרנט.

אז מה ההמלצות שלנו בבניית אתר אינטרנט?

רשימת היתרונות והחסרונות שפירטנו למעלה לא ממצה ויש סוגי אתרים שמערכת וורדפרס פחות תתאים עבורם. אנחנו מתמחים באתרים שמיועדים לעסקים כגון משרדי עורכי דין, רואי חשבון ויועצי מס. אתרים מסוג זה נקראים פעמים רבות, שלא בצדק, אתרי "תדמית" למרות שהם יכולים וצריכים להיות הרבה יותר עבור העסק. ביחס לאתרים מסוג זה ההמלצה שלנו היא חד משמעית וורדפרס. בעינינו אין תחליף לבעלות ולשליטה מלאה.

אתר אינטרנט הוא נכס דיגיטלי חשוב עבור העסק שלך. זו השקעה שיכולה להניב פירות כבר בטווח הקצר. אבל העיקר הוא דווקא זה: אם האתר יהיה פעיל ועדכני לאורך זמן הערך שלו לעסק רק ילך ויגדל. אתר אינטרנט פעיל ממלא את יעודו כנכס דיגיטלי ועובד מסביב לשעון עבור העסק שלך. הוא יוצר נוכחות בולטת ברשת, מביא זרם עקבי של לקוחות ומחזק את המותג והמוניטין של העסק.

אז נכון, הקמת אתר אינטרנט במערכת וורדפרס דורשת מומחיות טכנית מסוימת. אבל זה רק חלק אחד מהפאזל שמרכיב אתר אינטרנט מוצלח. מומחיות בבניית אתר אינטרנט באה לידי ביטוי גם בעיצוב איכותי ובכתיבה מדויקת ומניעה לפעולה. כל אלה יחד עושים את ההבדל הגדול בין אתר שנמצא ברשת כ"כרטיס ביקור" סטטי וסטנדרטי לבין אתר מקצועי, מותאם ודינמי שמצליח להביא תנועה של לקוחות לעסק שלך.

אם אהבת את המאמר אנחנו מציעים לך לקרוא גם את המאמר בלוגים של עסקים – כלי שיווקי שכדאי להכיר.

אהבת את המאמר? כדאי לשתף עם אחרים (:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp